Sivilce Nasıl Patlatılır?

  • 04 Ağustos 2016
  • 547 kez görüntülendi.


Sivilce Nasıl Patlatılır?

Hemen paylaş!

Ciltte çıkan sivilcelerle uğraşması bir dert, ellenmeden durulması ayrı bir derttir. Çıkan sivilcelere dokunulması ile yüzün farklı bölgelerine dağılıp, çoğalabilir. Sivilcelerin patlatılması o an tek çözüm gibi görünse de, ciltte geçmesi zor olan lekeler oluşturacağından tercih edilmemelidir.

Sivilcenin Dağılmaması İçin Nasıl Patlatılmalıdır?

Sivilcenin mikrop kapmaması için eller ve tırnak içleri, sabunla köpürtülerek birkaç kez yıkanmalıdır. Ellerin yıkanmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde, sivilce mikrop kapacak ve iltihabın yayılması sağlanacaktır. İlk önce buhar banyosu yapılmalı, sonrasında ise sivilcenin yumuşaması beklenilmelidir. Son olarak eldiven takılması ile sivilce sıkma işlemine geçilebilir.

sivilce-nasil-sikilir-kadinrazzi

Parmaklar sivilcenin kenarlarına yerleştirilmeli ve masaj yaparak ovalanmalıdır. Yapılan işlem sonucunda sivilce yumuşuyor ise sıkılma kıvamına gelmiştir. Fakat hâlâ sertliğini koruyor ve acıyorsa sivilceyi sıkmak için birkaç gün daha beklenilmelidir. Sivilce yumuşamış ise, sıkılmasına gerek kalmadan sivilce bölgesinin etrafı ovalanarak, intihanın çıkması beklenir. Böylelikle intihap son zerresine kadar çıkacaktır ve sivilcenin içi boşalacaktır. Sivilce de kanama mevcutsa, daha fazla zorlamadan bırakılmalıdır.

Hangi Sivilceler Patlatılmalıdır?

Sivilce konusunda dikkat edilecek olan en önemli konu sivilcenin büyüklüğü ve ucunun olup olmadığıdır. Ucu olmayan ve sert olan sivilcelerin patlatılması uygun değildir. Ucu beyaz olan sivilcelerin içi intihap doludur ve doğru bir şekilde intihap çıkarıldığı takdirde, hiçbir iz kalmamaktadır. Çıkan sivilceler hemen patlatmaya çalışılmamalı, en az 3 gün geçmesi beklenmelidir.

Sivilce Patlatmak İz Yapar Mı?

Özellikle hassas ciltlerde, patlatılan sivilcenin iz yapma riski oldukça büyüktür. Bu nedenle, mümkün oldukça sivilceyi patlatmak yerine kendiliğinden geçmesini beklemeniz en doğrusudur. Yine de patlatacaksanız, hijyen kurallarına dikkat etmeniz ve patlatılan sivilcenin yüzünüze dağılmamasına özen göstermelisiniz.

Hemen paylaş!


Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yorumsuz Kalma - Sende Yorum Yaz
Yandex.Metrica