Sivilce Çıkmaması İçin Neler Yapılabilir?

  • 03 Ağustos 2016
  • 638 kez görüntülendi.


Sivilce Çıkmaması İçin Neler Yapılabilir?

Hemen paylaş!

Sivilce çıkmayan bir cilt çok nadir olarak görülür. Havanın kirliliği, yenilen gıdalar, ihmal edilen cilt bakımları ve daha bir sürü sebeplerden cilt sivilceye maruz kalır. Dikkat edilmesi ile sivilcenin önü tamamen kesilemese de, yapılacak olan yöntemler ile bir kısmı azaltılabilir.

Sivilce Çıkmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sivilce çıkmasında çevresel faktörlerin etkisi büyüktür. Sürekli sivilceyle oynanması da, sivilceyi arttıran sebepler arasında yer alır. Yüzün hiçbir bölümü zorda kalınmadıkça ellenmemelidir. Ellerde görülemeyen milyonlarca bakteri yaşamaktadır. Eller yıkansa dahi, kalan bakterilerin sayısı, gidenlerden daha fazladır. Buhar banyosu gözeneklerin açılmasında çok etkilidir. Gözenekleri açılan bir ciltte sivilce oluşumu fazla görülmez. Her akşam üşenilmeden cilt temizliği yapılmalı ve yatağa öyle girilmelidir. Gün boyu cilt toza ve kire maruz kaldığı için, etkilenmektedir. Yapılan maskeler ve bakımlar, sivilce oluşumunu engeller ve cilt problemlerini en aza indirir.

sivilce-çıkmaması-için-ne-yapılmalı

Sivilce Çıkmaması İçin Hangi Gıdalara Dikkat Edilmelidir?

Sivilcenin çıkmasında, cilt temizliğinin ne kadar payı varsa, yenilen gıdaların da, bir o kadar payı vardır. Yağlı cipsler ve fast food tarzında yiyeceklerin tüketimine çok dikkat edilmelidir. Acı ve baharat tüketimi sınırlandırılmalı, asitli içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Unutulmamalıdır ki sivilce sorunu ciğerlerin yağlanması ile ortaya çıkar. Sağlıksız gıdalar cildin yağlanmasını sağlarken, dolaylı da olsa ciltte çıkan sivilcelerin sebepleridir. Yağlı gıdalardan çok, işlenmemiş doğal gıdalar tercih edilmelidir.

Düzenli Kil Maskesi Yapın

Cildin yağ oranını düzende tutması sayesinde, kil maskesi ciltte sivilce çıkmasını önlemektedir. Yapmanız gereken, haftada 2-3 kere 1 yemek kaşığı kilin içerisine su ya da maden suyu ekleyerek bir macun elde etmek ve bu macunu cildinize sürerek, kuruduktan sonra yıkamaktır. Ayrıca maske sonrasında buz uygulaması da cildinizi daha sıkı tutar.

Hemen paylaş!


Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yorumsuz Kalma - Sende Yorum Yaz
Yandex.Metrica