Bel Fıtığının Nedenleri, Teşhis Ve Tedavisi

  • 08 Nisan 2016
  • 575 kez görüntülendi.


Bel Fıtığının Nedenleri, Teşhis Ve Tedavisi

Hemen paylaş!

Bel fıtığı, bel bölgesindeki kıkırdak dokunun yırtılarak, omur kemikleri arasındaki disklerde bozulmalara yol açan bir rahatsızlık olarak tanımlanır. Omurların arasında olması sebebiyle bazen ağrılar bacaklarda, kollarda ya da boyunda da görülür.

Belde bulunan 5 tane omur kemiği arasında yer alan diskler kıkırdaktan oluşmuştur. Disk, omurganın her türlü dış etkiye karşı dirençli olmasını sağlar. Disklerin içinde yumuşak bir bölüm, dışında ise sert bir tabaka vardır. Omur kemiklerindeki her iki tarafta ise kıkırdak dokular bulunur. Bu kıkırdaklar bozulabilir ya da yırtılabilir. İşte fıtık; diskin dış tarafındaki tabakanın bozulmasıyla içerideki yumuşak yapının dışarıya doğru ilerlemesi rahatsızlığıdır. Bu yer değiştirme sonucunda bel fıtığı oluşur. Dışarıya taşan yapı sinirleri sıkıştırır ve onlara bası yapar ve bu ağrıların başlamasına sebep olur.

Bel fıtığının en dikkat çekici belirtisi şüphesiz bel ağrılarıdır. Çünkü fıtıklaşan bölgeye baskı uygulanmakta bu da ağrılara neden olmaktadır. Ayrıca bacaklara inen sinirlerin sıkışmasıyla bacaklarda, ayaklarda ve ayak altlarında yanmalar ve uyuşmalar yaşanabilir, bacak ve ayak kaslarında güç kaybı oluşabilir.

Bel fıtığı tanısı, beyin cerrahisi polikliniklerinde sağlanır. Beyin cerrahı uzmanı hastayı muayene eder ve MR ya da tomografi ister. Doktor ağrıların nasıl başladığını ve bu ağrıların bel fıtığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırır. Yapılan tetkikler sonunda, rahatsızlığın bel fıtığı olup olmadığı ortaya çıkar.

Bel fıtığı teşhisi konan hastalarda bacaklar ve ayaklarda uyuşma, idrar kaçırma gibi bulgular yoksa kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlarla tedaviye başlanır ve bir kaç günlük dinlenme tavsiye edilebilir. Bu tedavilerle iyileşmeyen hastalara enjeksiyon tedavileri uygulanır. Daha ciddi ise ameliyat başka bir tedavi şekil olarak bel fıtığı tedavisinde uygulanmaktadır. Ameliyat kararı için birden çok doktorun tavsiyesini almak uygun bir karar olacaktır.

Hemen paylaş!


Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yorumsuz Kalma - Sende Yorum Yaz
Yandex.Metrica